-

Vyhledat text:     
Úvod    Ankety    Mapa webu    Přihlášení    Kontakt
03. 02. 2008

P. Milan Bubák, SVD

Poznal jsem ho během studií v 80. letech v Bratislavě. Působil jako kaplan farnosti Nejsvětější Trojice. Měl pravidelné bohoslužby v kostele sv. Cyrila a Metoděje blízko hlavního nádraží.
 
Chodilo tam mnoho vysokoškoláků. Nezapomenutelné byly jeho kázání - seriály. V pondělí, v úterý a ve čtvrtek. Přátelé lásky, Nepřátelé lásky,... Na začátek stručně zrekapituloval minulý díl, na konci naznačil, na co se můžeme těšit příště. Mluvil vždy maximálně jasně. I komplikované otázky vysvětlil lehce, používal příklady, nikoho nenudil. Nejen, že jsem se nacházel v tom o čem otec Milan právě kázal, ale často jsem i následující dny pozoroval situace o kterých byla řeč. Jak se teď zachovám? O tom jsem přece slyšel včera! Obsah některých témat si pamatuju dodnes. To je kazatel.
P. Milan Bubák, SVD
P. Milan Bubák, SVD
P. Milan Bubák, SVD

Ze života

Vím z doslechu, že otec Milan ztratil velmi brzy rodiče a že ho tato ztráta velmi zasáhla. Z prvního kněžského působiště v Seredi byl brzy povolán do Bratislavy, kde našel vděčné publikum ve vysokoškolácích. Zájem mladých lidí bylo to, co mu přinášelo velkou radost.

Asi v roce 1988 nám najednou začal v kostele scházet. Neobjevil se dlouhou dobu a pak jsme se dozvěděli, že jej Bratislava pravděpodobně ztratila natrvalo, protože jeho novým působištěm se stalo americké Chicago. V té době bylo jasné, že cesta zpět není.

Otec Milan je řeholník, verbista. Misionáři Společnosti Božího Slova mají za úkol hlásat evangelium hlavně tam, kde dosud nebylo o něm slyšet. Právě ke splnění tohoto úkolu byl také zaměřen americký pobyt. Nebyli jsme ale zcela opuštěni, radostnou dobu příchodu svobody jsme mohli prožívat v kostele sv. Cyrila a Metoděje s P. Zdenko Homolkou.

Mezitím jsme dostudovali, odešli z Bratislavy, odešli ze Slovenska. Při setkání spolužáků v roce 94 jsem se dozvěděl, že otec Milan je zpátky v Bratislavě. Že slouží v kostele sv. Ladislava. Hlavní dílo otce Milana Bubáka však teprve mělo přijít.

V roce 1996 slíbil otec Milan skupince vysokoškoláků, že občas bude sloužit mši svatou přímo v areálu studentského městečka na "Mlynoch". Areál studentských domovů v Mlynské dolině tvoří několik paneláků a átriové panelové domky. První mše svatá byla v diskoklubu a prý na ni přišlo asi sto studentů. Otci Milanovi se tam zalíbilo a začal na pastoraci studentů systematicky pracovat. Za krátkou dobu se mu podařilo vybudovat UPC, které svým zaměřením, programem a množstvím oslovených studentů nemá obdobu na Slovensku, v Čechách už vůbec ne. Nevím, jestli někde na světě něco podobného, podobně úspěšně funguje.

Na rozdíl od jiných, mediálně známých knězů, otec Milan nehledal, nebo nehledal jen rozumový přístup k víře, ale ukazuje hloubku lidské duše a sílu spojení s někým, kdo člověka přesahuje, s jeho stvořitelem. Je člověkem, který je ochotný provázet mladé lidi na jejich duchovní cestě, pomáhá jim překonávat překážky v lásce.

Děkuji Bohu za to, že jsem ho potkal. Děkuji i své ženě, která mi toto setkání zprostředkovala.
komentáře (33) Autor: Martin