-

Vyhledat text:     
Úvod    Ankety    Mapa webu    Přihlášení    Kontakt
23. 06. 2008

Vyhlášení výsledků další televizní ankety

S anketami se v televizi roztrhl pytel. Po anketě Týtý na Nově je to Hvězda mého srdce na ČT1.
 
Kdyby vše probíhalo podle předem připraveného scénáře, byl by večer asi podobný tomu na Nově před dvěma měsíci. Asi se vyhlašování hvězd na Nově tvůrcům "Hvězdy mého srdce" líbilo - zvolili stejnou moderátorku. Je však třeba říct, že v jednu chvíli se pořad dostal do jiných kolejí, než jeho tvůrci čekali. Našel se totiž někdo, kdo se odvážil vystoupit z davu a odvážně pojmenoval věci pravými jmény.

Režisér Krejčík, přestože se mu v tom moderátorka snažila ze všech sil zabránit, řekl něco, na co asi naše dnešní televizní garnitura není připravena. Mluvil o tom, že v místě, kde vzniká kultura, působí Ďábel. Nejsem si jistý, zda on sám si je vědom všech významů, které jeho hodnocení má. Ona mnohost významů je závislá od toho, kdo jej právě poslouchá a v čem toho Ďábla spatřuje.

Herečka Bohdalová jistě bude Ďábla vidět v jednání novinářů jednoho nejpokleslejšího plátku, kteří narušili její soukromí a uveřejnili její fotografie, kterým slušný člověk nemůže věnovat pozornost. Podobné pocity může ve svém srdci nosit i další herečka, Libuše Šafránková. Bývalý prezident Havel bude možná vidět Ďábla ve zbabělých postojích některých umělců za komunistů, nebo si vzpomene na poměry v politice... Každý může vidět onoho Ďábla v činnosti konkurenčních zájmových skupin, mnozí byli jistě přesvědčeni, že Krejčík mluví o jejich osobních nepřátelích.

Kolik z nich si ale uvědomuje skutečný význam toho, co bylo řečeno? Do jaké míry chápe to, co vyslovil právě Krejčík - devadesátiletý režisér? Nejsme svědky Kaifášova proroctví - v tom smyslu, že byla řečena hluboká pravda bez toho, že by ji chápal ten, kdo ji vyslovil? Kolik tam přítomných si uvědomovalo, že Ďábel je někdo (nepřítel Lásky a Pravdy), kdo na ně působí, aby zpochybňovali morální hodnoty, aby se exhibicionisticky zviditelňovali, aby neváhali využít neštěstí druhého k vlastnímu prospěchu...

Kolik lidí si přizná, že působení Ďábla je jejich problém? Režisér Krejčík pojmenoval to, co i mně trápí. Buďme si vědomi toho, že Láska, Pravda (Bůh) má svého nepřítele. Ten se snaží dobýt srdce (duši) každého z nás. Buďme opatrní a obezřetní. Chraňme naše děti.
komentáře (35) Autor: Martin