-

Vyhledat text:     
Úvod    Ankety    Mapa webu    Přihlášení    Kontakt
26. 10. 2008

Prezident interpretuje výsledek voleb

"Volby v roce 2006 byly referendem o Paroubkovi. Tyto volby symetricky zcela logicky při vyhrocené situaci byly referendem o Mirku Topolánkovi a voliči se jasně vyslovili," řekl Václav Klaus a dodal: "Oni řekli, že chtějí změnu politiku, chtějí změnit styl politiky, chtějí ubrat arogance politiky, chtějí mít pocit, že se to týká jich více než něčeho jiného. To řekli docela jasně. A řekli, že by bylo potřeba vrátit politice nějaký obsah. Aby to nebyl jen mocenský souboj, kdo překřikne druhého."
 
Kultivaci politiky bychom si velmi, velmi přáli. Proto bychom snad měli přivítat slova prezidenta republiky a doufat, že politické strany, nebo alespoň ODS se zachová podle jeho doporučení.

Mám ale neodbytný pocit, že ve vyjádření o tom jak to jiní špatně hrají chyběla jedna důležitá část. Chybělo pravdivé zhodnocení jeho přínosu do politiky, zhodnocení jeho politické kultury z doby, kdy byl on premiérem a předsedou ODS. Byl to totiž právě Václav Klaus a Miloš Zeman, kteří zavedli do politiky, konfrontační styl, ponižování názorových oponentů, skandalizování nepohodlných. Neblahé ovoce této setby sklízíme právě dnes. Snad by o tom mohl svědčit případ bývalého předsedy KDÚ-ČSL Josefa Luxe, který byl permanentně urážen a napadán hlavně Václavem Klausem a Ivanem Langrem. Nápravu politické kultury vládní poražené strany si neumím představit bez toho, že by se prezident republiky a ministr vnitra omluvili za své chování vdově po Josefu Luxovi.

Určitě ke snížení potřebné prestiže politiky "přispěl" i současný premiér Mirek Topolánek. Jistě není přijatelné používat boxerské údery vůči novinářům, i když chtěli vyfotit jeho syna. Možná to byla poslední kapka, kdy pohár trpělivosti - jako již vícekrát - přetekl. Bylo by spravedlivé poznamenat, že i média, novináři svým často neetickým způsobem přispívají k vulgarizaci našeho života.

Možná se schyluje k tomu, že "prázdný topol" bude pokácen. Co bude postaveno místo něho? I když nejsem voličem ODS, záleží mi na tom, aby snahy o kultivaci strany byly úspěšné. Beznaděj ale cítím z toho, že připravená persona - Pavel Bém - má bohužel všechny předpoklady být pokračovatelem současného nepřijatelného stylu.

Pokud tyto stránky čte někdo, komu záleží na kultivaci politiky ODS, udělejte pro to něco! Podle mého názoru by této straně velmi prospěl předseda se státnickým rozměrem. Jestli chcete doporučit jméno, vyslovím hned dvě. Evžen Tošenovský a Petr Nečas.

Evžen Tošenovský
Petr Nečas


Velmi, velmi vám, přátelé, držím palce.
komentáře (21) Autor: Martin