-

Vyhledat text:     
Úvod    Ankety    Mapa webu    Přihlášení    Kontakt

Počet zobrazených článků: 4 (z celkem 4 nalezených)

Vydáno05. 03. 2009

Loajalita

Thomas Morus Byl mužem různorodých dovedností. Jeho mluva nejen v angličtině, ale také v latině byla brilantní. A ovládal i řečtinu. Byl tvůrčím spisovatelem, básníkem, hudebníkem, překladatelem, přednášel také práva. Během své světlé politické kariéry byl předsedou parlamentu a kancléřem Anglie. Sir Thomas More a jeho osoba je pro nás předmětem úcty ani ne tak kvůli jeho schopnostem, jako spíše kvůli ctnostem, které vlastnil.
komentáře (19) Přeložil: Martin
Vydáno25. 10. 2008

Odvaha

Edith Piaf Krátce před smrtí zpívala z Eiffelovy věže, z plošiny, z které měla Paříž jako na dlani. Josef Kessel byl u toho, když v jednom nočním klubu zpívala poprvé. vzpomínal na její ustaranou tvář, na vytahaný svetr, který tehdy nosila. Obojí bylo připomínkou jejího těžkého dětství. Mluvil o jejím hlase ve kterém už tehdy bylo slyšet něco velkého co později všechny tak dojímal. Vzpomínal na její neuvěřitelnou odvahu, se kterou se vyrovnávala s chudobou, slabostí a agónií svého života. Stala se příkladem pro mnohé. Kessel mluvil také o její disciplíně, kterou si vybudovala při své snaze dosáhnout nejvyšší pěvecké mistrovství. O rok později, v době jejího pohřbu, se život v Paříži zastavil. Všichni vyšli do ulic, aby se rozloučili se svou milovanou chanteuse.
komentáře (22) Přeložil: Martin
Vydáno13. 04. 2008

Milosrdenství

Fridrich Vilém I. (1688-1740) navštívil jednou vězení v Postupimi. Při své pochůzce vězeňskými chodbami si vyslechl dost proseb o milost od vězňů, kteří o sobě tvrdili, že se stali obětí nespravedlnosti. Všichni do jednoho byli ochotni přísahat, že se do vězení dostali kvůli zaujatosti soudců, křivému svědectví svědků, nebo kvůli korupci právníků. Pohádky o nevině a justičních omylech pokračovaly až ke dveřím poslední cely. Tu obýval nevrlý vězeň. Na rozdíl od ostatních mlčel. Král překvapený jeho mlčením k němu promluvil trochu ironicky: "Předpokládám, že i ty jsi nevinný!" "Ne, veličenstvo," překvapil krále vězeň. "Jsem vinný, a to, že jsem tady, jsem si jasně zasloužil!" "Dozorce, ke mně!" zavelel Fridrich. "Pojď sem a zbav nás tohoto nebezpečného lotra dřív, než nakazí tento dav svatých neviňátek!"
komentáře (66) Přeložil: Martin
Vydáno22. 02. 2008

Dobrotivost

V Kanadě nebude více, než tak stovka neurochirurgů, vykonávajících své povolání. Dr. Harley Smyth je jedním z nejlepších, z nejrespektovanějších v této relativně malé skupině. Pokud jde ale o hypofýzu, o tento tajemný orgán, podobný fazoli nacházející se v základu mozku, v tom je jistě nejlepší. Ale Smyth takové srovnávání nemá rád. Nesoupeří se sými kolegy. Důvodem, pro pěstování tohoto velmi komplikovaného umění je to, co kdysi vyjádřil Albert Schweitzer svým termínem Ehrfurcht vor dem Leben (úcta k životu).
komentáře (35) Přeložil: Martin